Lai atvieglotu vājdzirdīgu un nedzirdīgu cilvēku ikdienu un uzlabotu viņu dzīves kvalitāti, Latvija par budžeta līdzekļiem nodrošina viņus ar surdotehniskajiem palīglīdzekļiem – ierīcēm, kas atvieglo cilvēku ar dzirdes traucējumiem komunikāciju un orientēšanos skaņu pasaulē. Valsts apmaksātos surdotehniskos palīglīdzekļus izsniedz LNS kapitālsabiedrība – SIA „LNS Surdotehniskās palīdzības centrs” (SPC) (izņemot dzirdes aparātus bērniem līdz 18 gadu vecumam).
Šogad plānots izsniegt deviņu veidu tehniskos palīglīdzekļus:
1) 4623 dzirdes aparātus (par 1000 aparātiem vairāk nekā pagājušajā gadā);
2) 115 indukcijas spoles (divas reizes vairāk nekā pagājušajā gadā);
3) 192 modinātājus ar vibrozvanu ;
4) 12 komunikatorus;
5) 30 skaņas indikatorus ar gaismas signālu ;
5) 150 skaņas indikatorus ar mehānisko (vibrēšanas) signālu ;
6) 80 FM radiofrekvenču pārraides sistēmas;
7) 473 digitālās vizuālās saziņas ierīces;
8) 21 telefonu ar pastiprinātāju.
Kā veicies 1. ceturksnī?
SPC nodrošina dzirdes aparātu saņemšanu ne tikai Rīgā, bet arī 4 struktūrvienībās – Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un Daugavpilī. Kopā līdz marta beigām izsniegts 1361 dzirdes aparāts.
Uz 1. aprīli rindā uz dzirdes aparāta saņemšanu stāv 1433 cilvēki. Vislielākais pieprasījums pēc dzirdes aparātiem ir Latgalē. Rēzeknē un Daugavpilī jāgaida rindā apmēram 6 mēnešus, Liepājā – 5 mēnešus, Rīgā 3 līdz4 mēnešus, bet Ventspilī tikai vienu mēnesi. Strādājošie un tie, kas mācās, dzirdes aparātu saņem mēneša laikā.
Šogad SPC izsniedz valsts apmaksātus Dānijas firmas “Oticon” firmas digitālos dzirdes aparātus (tiem, kam 4. un 5. pakāpes dzirdes traucējumi) un Vācijas firmas “Rexton” aparātus (tiem, kam 3. un 5. pakāpes dzirdes traucējumi). Mēs piedāvājam augstas kvalitātes daudzkanālu aizauss dzirdes aparātus, kas nodrošina labu skaņas izšķirtspēju. Šo dzirdes aparātu tirgus cena ir no 650 līdz 1200 eiro.
Indukcijas spole izsniegta 40 cilvēkiem, rindā 42. Turpinām izsniegt “Lenovo” firmas planšetdatoru (10 collas). To jau saņēma 112 klienti, un to tagad var saņemt 1 līdz 2 mēnešu laikā (uz 1. aprīli rindā 45). Modinātāju ar vibrozvanu saņēma 43 (rindā arī 43), skaņas indikatoru ar gaismas signālu – 10 (rindā 5) un ar mehānisko signālu – 60 (rindā 31).
SPC piedāvā 3 veida indikatorus ar mehānisko signālu: 1) videoaukli jauniem vecākiem kas paredzēta zīdaiņa raudu uztveršanai un guļošu (slimu, vecu) cilvēku aprūpētājiem, lai sajustu viņu saucienu; 2) durvju zvana uztveršanai un 3) telefona zvana, taimera, dūmu detektora signālu saņemšanai.
Tāpat klientiem ir iespēja izvēlēties kādu no gaismas indikatoriem: 1) durvju zvana uztveršanai vai 2) bērnu raudu, telefona zvana, taimera, dūmu detektora signālu saņemšanai.
Saglabājusies interese par FM radiofrekvenču pārraides sistēmu, ko SPC sāka izsniegt pagājušajā gadā – uz to jau pieteikušies 30 cilvēki. Šobrīd tā netiek izsniegta, jo notiek tās iepirkuma procedūra. Plānojam to izsniegt šī gada otrā pusē.
Kā saņemt tehniskos palīglīdzekļus
Lai saņemtu valsts apmaksāto surdotehnisko palīglīdzekli, jāiesniedz:
1) rakstisks iesniegums (norāda vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi, tālruņa numuru vai e-pasta adresi, nepieciešamo tehnisko palīglīdzekli);
2) ģimenes ārsta atzinums vai atbilstošas specialitātes ārstniecības personas atzinums tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai.
Ārsta atzinumu nevajag iesniegt, ja Jūsu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀK) invaliditātes lēmumā ir rakstīts “dzirdes invaliditāte” vai “dzirdes traucējumi”. Tad vajag iesniegt VDEĀK lēmuma kopiju un invaliditātes apliecības kopiju.
3) audiogrammu, ja vēlaties saņemt dzirdes aparātu vai komunikatoru. Audiogrammas derīguma termiņš ir viens gads no tās izsniegšanas dienas.
Ja surdotehniskais palīglīdzeklis vajadzīgs bērnam vecumā līdz 18 gadiem vai personai, kura atzīta par rīcībnespējīgu, personas likumiskais pārstāvis iesniegumā uzraksta arī savus personas datus un pievieno pārstāvības tiesības apliecinošu dokumenta kopiju (piemēram, bērna dzimšanas apliecību).
Dokumentus var iesniegt personiski SIA „LNS Surdotehniskās palīdzības centrs” Rīgā, Elvīras ielā 19 vai kādā no tās struktūrvienībām: Ventspils, Lielā Dzirnavu iela 24; Liepāja, 1905. gada iela 35; Rēzekne, Raiņa iela 5a; Daugavpils, S. Mihoelsa iela 54.
Dokumentus var sūtīt arī pa pastu (Latvijas Nedzirdīgo savienība, Elvīras iela 19, Rīga, LV 1083) vai uz e-pastu ([email protected]), bet tiem jābūt parakstītiem ar drošu elektronisko parakstu. Kopētus dokumentus nepieņem.
Tiesības saņemt surdotehniku steidzamības kārtā ir:
1) bērniem;
2) tiem, kas strādā vai mācās;
3) bērna vecākam, adoptētājam, audžuģimenes loceklim, aizbildnim vai citai personai, kura faktiski aprūpē bērnu līdz pusotra gada vecumam.
Tad vēl papildus jāpievieno:
• ja mācāties – izziņu no izglītības iestādes;
•ja strādājat – izziņu no darbavietas;
• ja veicat individuālo darbu vai saimniecisko darbību – norādiet nodokļu maksātāja nodokļu maksātāja reģistrācijas numuru vai komersanta firmu un iesniegumā aplieciniet, ka nav VID administrēto nodokļu parādu;
• ja aprūpējat bērnu līdz pusotra gada vecumam – dokumenta kopiju, kas apliecina, ka jūs kopjat un audzināt bērnu līdz pusotra gada vecumam.
Vairāk informācijas Ministru kabineta 15.12.2009 noteikumos Nr.1472 „Kārtība, kādā Latvijas Neredzīgo biedrība un Latvijas Nedzirdīgo savienība sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un nodrošina tehniskos palīglīdzekļus – tiflotehniku un surdotehniku” un Ministru kabineta 15.12.2009 noteikumos Nr.1474 „Tehnisko palīglīdzekļu noteikumi”, kas nosaka surdotehnikas piešķiršanas un saņemšanas kārtību. Papildu informāciju var saņemt LNS savienības mājaslapas www.lns.lv sadaļā „Surdotehnika” vai zvanot uz tālruni 67611660, 29196805, sūtot īsziņu uz 29643789 vai rakstot uz e-pastu: [email protected], skype: surdocentrs.