Klausīties

Dzirdes aparātu baterijas* – 9 svarīgas lietas

Mēs bieži vien piemirstam par vienu no svarīgākajām dzirdes aparāta sastāvdaļām – bateriju, kas nodrošina nepārtrauktu Jūsu dzirdes aparāta darbību. Bateriju cena ir nesalīdzināmi zemāka par aparāta izmaksām, tomēr ar lielu atlaidi iegādāta, nekvalitatīva baterija, visticamāk, sabojās dārgo dzirdes aparātu. Ne viss ir zelts, kas spīd!

Kā darbojas dzirdes aparātu baterijas?

Vairums tirgū pieejamo dzirdes aparātu bateriju ir cinka – gaisa tehnoloģijas baterijas, kurās kā aktīvā sastāvdaļa enerģijas ražošanā tiek izmantots atmosfērā esošais gaiss. Ja noņemsiet dzirdes aparātu baterijas aizsargplēvīti, ieraudzīsiet mazas atverītes. Caur šīm atverēm baterijas iekšpusē iekļūst gaiss un sākas ķīmiska nepieciešamās elektriskās enerģijas ģenerēšana. Atcerieties – šis process ir neatgriezenisks un to nevarēs vienkārši apturēt, pielīmējot plēvīti atpakaļ. Tā vairs nekalpos kā aizsargs.

Pilnas jaudas uzņemšanas laiks

Kā jau visas baterijas, arī cinka-gaisa baterijas laika gaitā pamazām zaudē uzlādes līmeni. Jo jaunākas baterijas, jo labāk tās darbojas. Iegādes laikā pievērsiet uzmanību ražotāja norādītajam bateriju derīguma termiņam. Derīguma termiņš ir norādīts iepakojuma aizmugurē (4 cipari). Ja iespējams, pērciet baterijas no uzticamiem pārdevējiem.

Bateriju sprieguma līmenis

Uz iepakojuma norādītais 1.45 V spriegums attiecas uz darba režīmu. Gaidīšanas režīmā (ar nebojātu aizsargplēvīti) sprieguma līmenim ir jābūt intervālā no 1.1–1.3V. Pēc aizsargplēvītes noņemšanas spriegums pieaugs līdz darba režīma līmenim. Lai sasniegtu maksimālo līmeni, kas ir 1.45 V, var būt nepieciešamas 24 stundas.

Dzirdes aparātu bateriju darbības ilgums

Parasti cilvēkus interesē, cik ilgi baterijas darbosies. Taču patiesība ir tāda, ka neviens nevar uz šo jautājumu atbildēt pilnīgi precīzi. Bateriju darbības ilgums ir atkarīgs no daudziem faktoriem – baterijas izmēra, jaudas līmeņa, lietošanas režīma utt. Šis ilgums var būt ļoti atšķirīgs. Zemāk tabulā ir norādīts vidējais baterijas darbības ilgums atkarībā no baterijas izmēra.

Baterijas izmērs Vidējais darbības ilgums
10 3-10 dienas
312 3-12 dienas
13 6-14 dienas
675 9-20 dienas

Ja Jūs esat iegādājies dzirdes aparātu vai esat nomainījis izmantojamā aparāta tipu, mēs stingri iesakām ieviest dzirdes aparātu bateriju izlietojuma uzskaites žurnālu vai failu, kas palīdzēs prognozēt bateriju nomaiņas laikus. Nav nekā kaitinošāka, bet reizēm pat bīstamāka, par pēkšņu palikšanu bez dzirdes aparāta.

Kad jāmaina dzirdes aparātu baterijas?

  • Jūsu dzirdes aparātu skaņa ir vāja, skaļums jāpalielina biežāk nekā parasti, vai arī Jums šķiet, ka dzirdes aparāta skaļums ir regulāri jāpalielina.

  • Lielākajai daļai mūsdienu dzirdes aparātu ir skaņas signāls, kas ļauj Jums uzzināt, ka baterija drīz beigs darboties. Signāls parasti brīdina Jūs 30 minūtes vai 1 stundu iepriekš. Ja dzirdat šo signālu, nomainiet baterijas pēc iespējas ātrāk.

Faktori, kas ietekmē dzirdes aparātu baterijas darbības ilgumu

Visi zemāk uzskaitītie faktori vai to kombinācijas, ņemot vērā dzirdes zudumu, ietekmē bateriju kalpošanas ilgumu. Katram cilvēkam šo faktoru kombinācija ir tikpat individuāla, kā pirkstu nospiedumi.

Jūsu dzirdes zuduma līmenis

Jo lielāks dzirdes zuduma līmenis, jo lielāks nepieciešamā pastiprinājuma līmenis un patērējamais strāvas daudzums, kas arī nozīmē īsāku dzirdes aparātu baterijas darba mūža ilgumu.

Dzirdes aparātu darba režīms

Jo vairāk aparāta funkciju tiek izmantots, jo vairāk enerģijas nepieciešams. Mūsdienīgāko digitālo instrumentu funkcijas, piemēram, bezvadu straumēšana, Bluetooth savienojums un trokšņu slāpēšana patērē dzirdes aparāta enerģiju, un, protams, ievērojami saīsina bateriju darbības ilgumu. Zemāk ir norādītas dzirdes aparātu bateriju strāvas patēriņa (mAh) izmaiņas, ja tiek izmantotas sarežģītākas funkcijas.

Trīs galvenie vērā ņemamie faktori:

  • Cik stundu dienā Jūs lietojat dzirdes aparātu?
  • Cik dienu nedēļā Jūs lietojat dzirdes aparātu?
  • Izmantojamu aparātu tips

Lietošanas apstākļi

Arī apkārtesošo trokšņu līmenis ietekmē bateriju darba ilgumu. Klusos apstākļos patērējamais strāvas apjoms ir mazāks nekā skaļā restorānā, rokkoncertā vai autobusā. Ja skaļuma regulators ir iestatīts maksimālajā režīmā, tad bateriju darba mūža ilgums ievērojami samazināsies.

Apkārtējā vide

  • Zems mitruma līmenis | Samazinoties apkārtējā gaisa mitruma līmenim, baterijas var izžūt, kas samazina tās kalpošanas ilgumu
  • Temperatūra | Pazeminoties temperatūrai, samazinās baterijas darba spriegums, kas samazina tās kalpošanas ilgumu.
  • Augsts mitruma līmenis | Palielinoties apkārtējā gaisa mitruma līmenim, baterijas virsma var kļūt mitra, kas paātrinās tās izlādēšanos.
  • Augstums (virs jūras līmeņa) | Kāpjot arvien augstāk, samazinās skābekļa daudzums gaisā, kas noved pie baterijas kalpošanas ilguma samazināšanās.

Kā uzglabāt baterijas?

Dzirdes aparātu baterijas uzglabāšanas standarta termiņš ir 4 gadi pēc izgatavošanas. Neglabājiet baterijas ledusskapī.

Izlietoto bateriju otrreizējā pārstrāde

Saskaņā ar Eiropas Bateriju Direktīvu visas baterijas, arī dzirdes aparātu baterijas, ir obligāti jānodod otrreizējai pārstrādei. Vietējos veikalu tīklos, birojos, sabiedriskajās iestādēs, skolās un citās institūcijās ir pieejami speciāli bateriju savākšanas punkti.


* raksts tapis sadarbībā ar Rayovac.

 

Uzraksti mums!
Ievadiet vārdu
Ievadiet korektu e-pastu
Ievadiet jautājumu
Ievadiet Captcha

Paldies, ziņa ir nosūtīta!