Klausīties

Dzirde un tās pasliktināšanās – bieži sastopama problēma gados veciem cilvēkiem

Uzsākam īpašu kampaņu, kurā aicinām parūpēties par saviem vecākiem un vecvecākiem.  Mēs runāsim par aktuālu tēmu “Dzirde un tās pasliktināšanās – bieži sastopama problēma gados veciem cilvēkiem”.

 

Kāpēc notiek dzirdes pasliktināšanās? Kā to laicīgi pamanīt? Un kā to risināt? Tieši Jūs varat palīdzēt saviem tuvajiem cilvēkiem!

 

Statistika liecina, ka aptuveni vienai trešdaļai pieaugušo vecumā no 65 līdz 70 gadiem ir zināms dzirdes zudums. Apmēram pusei no visiem 75 gadus veciem un vecākiem cilvēkiem ir dzirdes traucējumi.

 

 

Lielākoties ar vecumu saistīts dzirdes zudums jeb vecuma vājdzirdība notiek pakāpeniski daudzu gadu laikā. Tā kā dzirde pasliktinās ļoti pakāpeniski, bieži vien cilvēks ilgstoši nemaz neizjūt diskomfortu. Tas parasti skar abas ausis vienlaicīgi (pazīstams kā “divpusējs dzirdes zudums”).

 

 

Vecuma vājdzirdības gadījumā sākotnēji dzirde pasliktinās augstākās frekvencēs, kas nozīmē, ka augstākas skaņas ir grūtāk sadzirdamas, un visvairāk to izjūt trokšņainā vidē.

 

 

Kāpēc tā notiek?

 

Vecuma vājdzirdībai visbiežāk sastopamais ir sensorais dzirdes zudums, kas attīstās, jo notiek izmaiņas iekšējā auss daļā un tās ir saistītas ar matiņšūnu veselību, kas palīdz mums dzirdēt. Šīs matiņšūnas palīdz mūsu ausīs savāktos skaņas viļņus pārvērst elektriskos signālos, lai smadzenes interpretētu kā atpazīstamu skaņu.

 

Tā kā matiņšūnas neatjaunojas un neataug, jebkurš dzirdes zudums, ko mēs piedzīvojam šī bojājuma rezultātā, ir neatgriezenisks.

 

Kā var atpazīt, ka Jūsu tuviniekam ir dzirdes zudums?

 

Tā kā dzirdes pasliktināšanās notiek pakāpeniski, daudzi cilvēki paši neapzinās, ka viņiem ir dzirdes grūtības. 

 

Daži simptomi, kas var liecināt, ka jūsu tuviniekam ir dzirdes traucējumi:

  • Viņam šķiet, ka citi cilvēki murmina vai neskaidri runā. Viņš atklāj, ka var dzirdēt, bet nesaprot teikto.
  • Sarunas ir grūti saprast, it īpaši, ja ir fona troksnis.
  • Dažas skaņas šķiet pārāk skaļas vai kaitinošas.
  • Ir grūtības sadzirdēt augstākas skaņas, piemēram, telefona zvanu vai putnu čivināšanu.
  • Vīriešu balsis ir vieglāk saprast nekā sieviešu vai bērnu balsis.
  • Vienā vai abās ausīs dzird zvanīšanu (džinkstēšanu), dūkoņu vai šņākoņu.

 

Kāpēc svarīgi konstatēt un risināt šo problēmu?

 

Dzirdes zudumu nevajag ignorēt. Lai gan tas ir izplatīts, dzirdes zudumu nevajag pieņemt kā daļu no novecošanās procesa. Dzirde ir ļoti svarīga smadzeņu darbībai jeb citiem vārdiem, dzirdes veselība = smadzeņu veselība.

 

Pētījumi liecina, ka neārstēts dzirdes zudums gados vecāku cilvēku vidū rada lielāku risku saslimt ar demenci un Alcheimera slimību, kā arī citām emocionālām un fiziskām problēmām. 

 

Dzirdes traucējumi var radīt arī dažāda veida apdraudējumus, kā piemēram, jūsu tuvinieks var nedzirdēt trauksmes signālus un transporta tuvošanos uz ielas. Kā arī dzirdes traucējumu gadījumā pastāv liels sociālais diskomforts – tostarp grūtības: sarunāties ar citiem, uztvert ierastos televīzijas raidījumus, baudīt kultūras un mākslas pasākumus. Jūsu tuvinieks var sākt norobežoties no apkārtējiem, kas var izraisīt depresiju un arī samazināt dzīves kvalitāti.  

 

 

 

Kādas ir labās ziņas?

 

Dzirdes traucējumu gadījumā, dzirdes aparāti un citi palīglīdzekļi var aizkavēt demenci un sniegt citus ieguvumus veselībai, kā arī tie spēj ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti. 

 

Daudzi cilvēki atliek dzirdes pārbaudi, jo domā, ka dzirdes zudums neietekmē nevienu citu. Taču pētījumi ir pierādījuši, ka neārstēts dzirdes zudums negatīvi ietekmē arī savstarpējās attiecības. Saziņas traucējumu dēļ var zaudēt saikni ar draugiem, radiniekiem, kā arī var radīt grūtības piedalīties ikdienas sarunās un justies atstumti.

 

Ja kāds no mūsu uzskaitītajiem simptomiem ietekmē jūsu tuvinieku dzirdes spēju, pēc iespējas ātrāk pierakstiet pie speciālista uz dzirdes pārbaudi, lai veiktu dzirdes novērtēšanu. 

 

Šīs pārbaudes rezultāti palīdzēs noteikt dzirdes zuduma cēloni un apmēru, kā arī labāko risinājumu dzirdes zuduma kompensēšanai.

 

Efektīvi dzirdes zuduma kompensēšanas risinājumi ne tikai palīdzēs uzlabot dzirdi, bet arī uzlabos jūsu tuvinieka emocionālo stāvokli, radīs vēlmi komunicēt ar citiem un  mazinās depresijas attīstību.

 

 

 

Svarīgs atgādinājums – Jūsu tuvinieks nekad nav par vecu dzirdes aparātiem! Ņemiet vērā, ka cilvēki jebkurā vecumā var valkāt dzirdes aparātus — vecuma ierobežojumu nav.

 

Uzraksti mums!
Ievadiet vārdu
Ievadiet korektu e-pastu
Ievadiet jautājumu
Ievadiet Captcha

Paldies, ziņa ir nosūtīta!