Klausīties

Surdotehniskie palīglīdzekļi jūsu komfortam un drošībai

Smalki dzirdes aparāti, ierīces kas ļauj nedzirdīgiem cilvēkiem pamanīt durvju zvanu vai pienākušo īsziņu, modernas bērnu pieskatīšanas ierīces un kompakti aparāti, kas ļauj netraucēti sekot līdzi teātra izrādēm vai lekcijām — visas šīs dzīvi atvieglojošās ierīces Latvijas vājdzirdīgajiem un nedzirdīgajiem cilvēkiem, sākot no 3. pakāpes dzirdes zuduma labāk dzirdošajā ausī, ir pieejamas gandrīz bez maksas.

 

Kas ieplānots 2018. gadā?

Surdotehnisko pakalpojumu sniegšanai 2018. gadā valsts ir piešķīrusi gandrīz vienu miljonu sešdesmit tūkstošus eiro. Piešķirtā finansējuma ietvaros SIA „LNS Surdotehniskās palīdzības centrs” (SPC) plāno izsniegt 9 veida dzirdes tehniskos palīglīdzekļus:

• 5050 dzirdes aparātus (par 219 aparātiem vairāk nekā pagājušajā gadā, par 1536 vairāk nekā 2016. gadā);

• 201 indukcijas spoli (gandrīz par 80 gabaliem vairāk nekā pagājušajā gadā un gandrīz trīsarpus reizes vairāk nekā 2016. gadā);

• 199 modinātājus ar vibrozvanu (2016. Un 2017. gada apjomā);

• 10 komunikatorus;

• 77 skaņas indikatorus ar gaismas signālu;

• 85 skaņas indikatorus ar mehānisko (vibrēšanas) signālu;

• 50 FM radiofrekvenču pārraides sistēmas;

• 250 digitālās vizuālās saziņas ierīces;

• 12 telefonus ar pastiprinātāju.

 

Lai arī SPC katru gadu izsniedz arvien vairāk dzirdes aparātu, tāpat ir palielinājies pieprasījums pēc tiem. Ja 2016. gadā uz tiem rindā stājās 4179 cilvēku, tad 2017. gadā rindā jau 4567.

 

Uz 1. februāri rindā uz dzirdes aparātu bija 2161 cilvēks. Šobrīd vidējais gaidīšanas laiks uz dzirdes aparāta saņemšanu ir 6 mēneši.  Tiem, kas mācās vai strādā, kā arī bērnu aprūpētājiem un vairākām citām grupām ir iespēja to saņemt steidzamības kārtā – aptuveni divu nedēļu laikā no uzaicinājuma vēstules saņemšanas brīža.

 

Vairāki biedri interesējas, vai SPC šogad izsniegs cita veida planšetdatoru. Diemžēl nē, turpināsim izsniegt to pašu modeli, ko iepriekšējā gadā. Uz planšetdatoru nav rindas, tāpēc to ir iespējams saņemt mēneša laikā.

 

Kā veicās 2017. gadā?

 

SPC nodrošina dzirdes aparātu saņemšanu ne tikai Rīgā, bet arī 4 struktūrvienībās – Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un Daugavpilī. Kopā 2017. gadā izsniegts 4831 dzirdes aparāts: Rīgā – 2954, Liepājā – 412, Ventspilī – 283, Rēzeknē – 446 un Daugavpilī 675 dzirdes aparāti.

 

Induktīvā spole, kas ļauj ērti klausīties televizoru vai radio bez fona trokšņiem, izsniegta 125 cilvēkiem, planšetdatoru saņēma 232 klienti. Modinātāju ar vibrozvanu saņēma 193, ierīci, kas pārvērš skaņas signālu gaismas vai vibrējošā signālā, – 142 cilvēki. FM radiofrekvenču pārraides sistēma, kas dod iespēju klausīties teātra izrādi vai koncertu, lekcijas vai sekot līdzi stundu norisei bez fona trokšņiem, izsniegta 78 klientiem, telefons ar pastiprinātāju – 15.

 

Gulošiem cilvēkiem dzirdes aparātu labi aizvieto līdzīga, tikai lietošanā vienkāršāka ierīce — komunikators, ko saņēma 12 klienti.

 

Tehnisko palīglīdzekļu saņēmušo personu skaits pa reģioniem izskatās šāds: Rīga – 1979, Kurzeme – 608, Latgale – 1012, Zemgale – 366, Vidzeme – 309. Visaktīvāk valsts apmaksātos tehniskos palīglīdzekļus izmanto Latgalē dzīvojošie. Salīdzinot ar 2016. gadu, to skaits pieaudzis gandrīz divas reizes.

 

Kas jādara, lai saņemtu valsts apmaksātos palīglīdzekļus?

 

Vispirms jādodas pie ģimenes ārsta, kas nozīmēs pārbaudi pie otolaringologa (LOR). Speciālists pārbaudīs jūsu dzirdi, izveidojot audiogrammu. Ja pārbaudes rezultātā jums tiks konstatēts vidēji smags vai nopietnāks dzirdes zudums, jums ir tiesības uz valsts apmaksātiem palīglīdzekļiem.

 

Bērniem dzirdes aparāti ir pieejami arī vieglu dzirdes zudumu gadījumā (sākot no 25 decibeliem, dzirdes aparātus izsniedz Latvijas Bērnu dzirdes centrs).

 

Kas notiek pēc tam?

 

Tālāk jums jāuzraksta iesniegums Surdotehniskās palīdzības centram. Tas var būt brīvā formā. Dokumentus var sūtīt pa pastu vai atnest uz mūsu birojiem Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē vai Daugavpilī.

 

Ja vēlaties dokumentus sūtīt elektroniski, jums būs nepieciešams e-paraksts, jo vienkārši ieskanētus vai nofotografētus dokumentus pieņemt nevaram. Ja vēlaties saņemt palīglīdzekli steidzami, iesniegumam jāpievieno izziņa no mācību iestādes vai darba — arī tad, ja esat pašnodarbinātais.

 

Vai par ierīces saņemšanu ir jāmaksā?

 

Jā, 7, 11 eiro par katru palīglīdzekli; bērniem — 1, 42 eiro. Trūcīgi cilvēki no iemaksas atbrīvoti pavisam.

 

Kā notiek palīglīdzekļu saņemšana? Vai jāierodas pašam?

 

Jā, obligāti, sevišķi, ja saņemat dzirdes aparātu. Tas tiek rūpīgi pielāgots katram lietotājam — gan frekvenču pastiprināšanas, gan valkāšanas ziņā. Mūsdienu dzirdes aparāti ir ne tikai pārsteidzoši kompakti, bet arī ļoti gudri — tie spēj atšķirt trokšņus no skaņām un pastiprināt tikai to, kas valkātājam svarīgs. Vizītes laikā tiek paņemts arī auss nospiedums individuāla ieliktņa izgatavošanai — tas padara dzirdes aparāta valkāšanu pavisam ērtu.

 

Dzirdes traucējumiem nav jākļūst par šķērsli ērtai un patīkamai ikdienai — droši piesakieties valsts apmaksātajiem palīglīdzekļiem!

 

Surdotehniskās palīdzības centra kontakti:

Adrese: Elvīras ielā 19, Rīgā, LV-1083
Tālrunis: 67611660;
SMS: 29643789;
E-pasts: [email protected];
Mājaslapa: www.surdocentrs.lv
Skype: surdocentrs

 

Uzraksti mums!
Ievadiet vārdu
Ievadiet korektu e-pastu
Ievadiet jautājumu
Ievadiet Captcha

Paldies, ziņa ir nosūtīta!